Rok szkolny 2013/2014

2 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły pojawili się po dwumiesięcznej przerwie, aby rozpocząć kolejny rok wytężonej pracy w trudach, znojach i przysłowiowym pocie czoła. Ale jak wszyscy dobrze wiemy, rok szkolny, który właśnie się rozpoczął nie z samych trudów będzie się przecież składał, gdyż przed nami wiele radości, przygód, a przede wszystkim wrażeń! Tych z pewnością nikomu nie zabraknie! Dla niektórych uczniów jest to już kolejny rok nauki, więc doskonale wiedzą, czego się spodziewać. Ba! Dla części jest to już ostatnia prosta przed odebraniem świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Jeszcze tylko maraton sprawdzianów i przygotowywań przed kwietniowym biegiem z przeszkodami w postaci sprawdzianu szóstoklasisty, a potem doskonalenie formy przed czerwcowym finałem. Lecz są i tacy, dla których przygoda ze szkołą właśnie się rozpoczyna i każdy z nich przyszedł tutaj pełen obaw, oczekiwań, zainteresowania, a nade wszystko dziecięcej ciekawości świata. Nie pozostaje zatem nic innego, jak życzyć wszystkim, aby ten rok był wyjątkowy pod każdym względem!

2 października 2013 Jak co roku podczas Święta Pieczonego Ziemniaka spotkaliśmy się, aby spędzić wspólnie czas przy ognisku oraz różnych smakołykach. Nie zabrakło wspólnych zabaw i rozmów (nie tylko o ziemniakach!)

dscf2845 dscf2862 dscf2865 dscf2877

Do wydarzeń które debiutują w tym roku szkolnym w naszej szkole, należą z pewnością dni (jest to wybrany piątek każdego miesiąca), w których obowiązuje pewien motyw przewodni. Jeden z piątkowych dni dedykujemy zatem niezapomnianemu przyjacielowi z dzieciństwa, pluszowemu misiowi! Widok uczniów i nauczycieli, którzy przybyli tego dnia do szkoły dzierżąc pod pachą jakiegoś pluszaka – bezcenny!

Dream Park Ochaby do którego wybrali się nasi uczniowie, to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą ciekawie spędzić czas. Oferta Parku może przyprawić o zawrót głowy, gdyż do wyboru jest wiele różnorodnych atrakcji: od zminiaturyzowanych zabytków z całego świata, poprzez kino 6D, spotkanie z dinozaurami i mieszkańcami prehistorycznego oceanarium aż po linowy tor przeszkód z dreszczykiem emocji! Nauczyciele i uczniowie przeżyli więc dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

.067 Obraz 886 Obraz 885 078 Obraz 876 Obraz 877 Obraz 878 Obraz 891

Jak co roku 14 października obchodzimy dzień, w którym wyrazić możemy naszą wdzięczność wszystkim tym, dzięki którym możliwe jest zdobywanie przez nas wiedzy – Dzień Nauczyciela. W programie artystycznym zaprezentowanym przez uczniów naszej szkoły mieliśmy więc okazję poznać tajniki receptury przepisu na ucznia oraz poznać laureatów szkolnych Oscarów we wszystkich możliwych kategoriach. Grono naszych uczniów zostało uroczyście
i oficjalnie powiększone o uczniów klas pierwszych, którzy złożyli swoje pierwsze poważne
w życiu ślubowanie.

Dzień szalonej fryzury. Tego dnia nasza szkoła zamieniła się na kilka godzin w plan zdjęciowy do katalogu fryzur! Koki, loki, bujne warkocze, nastroszone tapiry, peruki i oszałamiające charakteryzacje, które zwalały z nóg! A co najciekawsze, nauczyciele byli tutaj nie mniej pomysłowi od uczniów!

141fry 140fry 138fr

Spotkanie z weterynarzem 29 października 2013. Tego dnia do naszej szkoły zawitał niezwykły gość, który poprowadził niecodzienne zajęcia. Gościem tym był lekarz zwierząt – weterynarz, który opowiedział na czym polega jego praca, udzielił uczniom wskazówek dotyczących opieki nad ich pupilami, a także uwrażliwił na zachowanie zasad bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Nasi uczniowie mieli do gościa sporo pytań dotyczących właściwej pielęgnacji zwierząt domowych.

Obraz 1000 Obraz 1004 Obraz 1006 Obraz 1008

Listopad to dzień pamięci i zadumy. Podczas uroczystego apelu z udziałem naszych uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji mieliśmy niepowtarzalną możliwość uczestniczenia w wyprawie
w przeszłość. Nasi uczniowie przypomnieli i przybliżyli wszystkim zgromadzonym wydarzenia towarzyszące procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Apel ten miał także część drugą, którą nazwać by można „ćwiczeniami z przeszłości” , a składały się na nią quizy, zagadki a nawet konkurs kulinarny!

Obraz 080 Obraz 062 Obraz 050

Kolejny szalony piątek. Tego dnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili w bardzo ciekawy i nietypowy sposób rocznicę odzyskania niepodległości. Jak łatwo się domyślić królowały barwy narodowe.

151flaga 148flaga

Podczas wyjazdu do Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie, nasi uczniowie mieli okazję obejrzenia musicalu opartego na motywach baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”
w wykonaniu Dziecięcego Teatru Muzycznego „PROTALENT”. Ta ponadczasowa historia dwójki przyjaciół przeżywających liczne i niebezpieczne przygody stanowi jednocześnie dowód na potęgę uczucia, które jest w stanie stopić nawet najzimniejsze serce.

Obraz 1075 Obraz 1093 Obraz 1085 Obraz 1081

Wizyta świętego Mikołaja to zawsze duże przeżycie, niezależnie od tego, czy jest się dużym czy małym. W tym roku Mikołaj był wyjątkowo wymagający i nawet nauczyciele musieli powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę, a nawet wykonać kilka pompek! Na szczęście obyło się bez rózg!

dscn0091 dscn0095 dscn0109 dscn0110 dscn0112 dscn0113

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy… Zapowiedzią tego właśnie dnia, były wystawione w naszej szkole jasełka. W uroczystym apelu uczestniczyła cała społeczność naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście – przedstawiciele Fundacji „ELEMENTARZ”. Nasi aktorzy dali wspaniały popis talentu oraz gry aktorskiej. Ogromne podziękowania należą się także nauczycielom, którzy pełnili funkcję reżysera, kierownika literacko-artystycznego, scenografa, kostiumografa i operatora dźwięku. Spektakl, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć, łączył w niezwykły sposób rzeczywistość sacrum
i profanum, sprawiając jednocześnie, iż każdy musiał zadać sobie pytanie: a co dla mnie jest najważniejsze podczas tych Świat? Wspomnieć należy także o muzycznej stronie całego przedsięwzięcia, gdyż tego dnia zaproponowano nam różne gatunki: była Metallica, było słynne „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla, a także folkowy akcent w postaci naszego szkolnego zespołu w pięknych, góralskich strojach, który wprowadził wszystkich
w nastrój radości ze wspólnego kolędowania.

img_4578lala obrazki 221 obrazki 220 obrazki 219 obrazki 218 obrazki 217Obraz 113 Obraz 153

Nasi dziadkowie oraz nasze babcie odwiedzili nas w naszej szkole, aby obejrzeć program artystyczny przygotowany specjalnie dla Nich. Chyba się im podobało, ponieważ na ich twarzach dostrzec mogliśmy wzruszenie i dumę!

Obraz 1520 Obraz 1522 Obraz 1527

20 marca 2014 naszą szkołę odwiedził lutnik – rzemieślnik zajmujący się budową i naprawą instrumentów strunowych. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, posłuchać wielu ciekawych instrumentów, a także dowiedzieć się mnóstwo ciekawostek
na ich temat. Nikt z nas nie pomyli już skrzypiec z altówką!

img_20140320_112718 img_20140320_105159

W maju z wizytą w naszej szkole pojawił się niezwykły czworonóg wraz ze swoimi właścicielami. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega dogoterapia. Uczyli się bezpiecznego zachowania w kontakcie z psem. Mogli poznać różne rasy psów oraz całą gamę ich zachowań i nastrojów.

Obraz 2108 Obraz 2041

13 maja 2014 roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli na trzydniową wycieczkę zagraniczną do Czech. Wyjazd odbywał się w ramach projektu „Obywatele Małych Szkół” i uczestniczyli
w nim także uczniowie z Golc oraz Łążka Ordynackiego. Dzieci zwiedziły Bystrzycę, Milików, Jabłonków oraz Tryniec, gdzie zwiedzili Muzeum Hutnictwa. Do dyspozycji mieli kompleks sportowo-rekreacyjny z licznymi atrakcjami takimi jak basen czy kręgielnia.

dsc07225 dsc07211 dsc07191 dsc07165

W tym roku podróż do Krainy Neptuna rozpoczęła się 23 maja i trwała dwa tygodnie. Dziewięciu uczniów naszej szkoły przeżyło ciekawą przygodę korzystając z uroków morskich fal i świeżego powietrza. Celem tej podróży było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wrażliwości na piękno przyrody. Dzieci poznały nadmorskie miejscowości takie jak Pobierowo, Niechorze, Rewal oraz Pustkowo. Codzienne nadmorskie spacery sprzyjały miłej
i spokojnej atmosferze w trakcie zajęć edukacyjnych. Dzieci były z dala od rodziny, ale czuły się jak u siebie w domu. Przygodę tą będą wspominać z uśmiechem jeszcze bardzo długo.

dscn3474 dscn3519 dscn3456 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

16 czerwca w słoneczny poniedziałek zgromadziliśmy się na boisku szkolnym by wspólnie świętować Dzień Rodziny. Impreza zaczęła się barwnym występem kapeli góralskiej, która wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Uczniowie prezentowali tańce góralskie
w strojach ludowych. Uroczystość uświetnił także występ grupy teatralnej „Effata” z Rajczy, która przedstawiła „Kopciuszka”. Kolejnym wydarzeniem był występ uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje talenty. Goście posilali się pysznymi ciastami i naleśnikami domowej roboty, przekładanymi swojskim dżemem.

Obraz 104 Obraz 109 Obraz 067 Obraz 069

24 czerwca wybraliśmy się do Krakowa. Prawie cała szkoła uczestniczyła w wycieczce, było więc wesoło i głośno. Zwiedziliśmy rynek krakowski i znajdujące się pod nim Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, gdzie dowiedzieliśmy się o wielu interesujących faktach począwszy od średniowiecza do czasów współczesnych. W sposób oryginalny
i multimedialny podziwialiśmy liczne eksponaty i zasoby muzeum.

Obraz 2554 Obraz 2566 Obraz 2615 Obraz 2620

27 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok szkolny. O godzinie 9.00 wszyscy spotkaliśmy się w kościele by uczestniczyć w Mszy Świętej, następnie zebraliśmy się w sali gimnastycznej gdzie wręczone zostały świadectwa, dyplomy oraz liczne nagrody dla uczniów. Na koniec na naszych uczniów czekała słodka niespodzianka – owocowe lody z bitą śmietaną, które były miłym akcentem na zakończenie szkolnych trudów.

Obraz 2710 Obraz 2716 Obraz 2699 Obraz 2716 (1) Obraz 2690 Obraz 2670 Obraz 2664 Obraz 2663