Miesięczne archiwum: Luty 2018

Urodziny Pawła

Mamy taki miły zwyczaj, że urodziny naszych uczniów spędzamy razem, świętując uroczyście w restauracji. Aby tradycji stało się zadość, w lutym wyruszyliśmy z naszym jubialatem - Pawłem do Karczmy pod Baranią na uroczysty obiad. W tym roku, dzięki uprzejmości rodziców jednego z naszych uczniów, udało się przygotować nie lada niespodziankę. Ponieważ zima tego roku była mroźna i śnieżna udało zorganizować się kulig. Sanie mknęły po Trakcie Cesarskim wraz z naszymi uczniami i nauczycielami, przysparzając nam wiele radości. Mimo, że mróz był spory rozgrzaliśmy się później przy ognisku i ciepłej herbatce.

dscf2865 dscf2877 dscf2862 dscf2845

dscf2845

Ten wpis został opublikowany dnia 3 Luty 2018 przez

Święto Pieczonego Ziemniaka

Walentynki, Walentynki
Mówią chłopcy i dziewczynki,
W dzień świętego Walentego
Każdy list śle do każdego.

Walentynki to święto zakochanych przypadające na 14 lutego. Ludzie obchodzą je na różne sposoby, niekoniecznie wesoło i szczęśliwie. Zwyczajem w tym dniu w niektórych krajach nadal jest wysyłanie listów zawierających wyznania lub wiersze miłosne. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Z czasem dzień ten stał się okazją do obdarowywania upominkami np. kwiatami, słodyczami, pluszowymi maskotkami swoich sympatii. Symbolami walentynek są głównie serca, amorki i kwiaty, a kolorami tego święta są czerwony i różowy. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.

Tymczasem już parę dni przed walentynkami na korytarzach naszej szkoły pojawiły się niezliczone ilości serduszek oraz innych motywów związanych z miłością. 14 lutego można było również podzielić się swoimi uczuciami, wysyłając kolorowe kartki z wyznaniami. Poczta przyjmowała listy już od samego rana. Większość uczniów ignorowała osoby, które w trakcie lekcji rozdawały zebrane walentynki, jednak w głębi serca każdy marzył o niespodziewanej kolorowej karteczce... W końcu któż z nas nie marzy o prawdziwej miłości? A jak obecnie świętowany jest 14 lutego w różnych krajach?

1) W USA kartki walentynkowe wysyła się znajomym, rodzinie i przyjaciołom, niezależnie od płci i wieku. Podstawowym prezentem dla ukochanej są bombonierki w kształcie serca i czerwone róże.
2) We Francji zaprasza się ukochaną osobę na kolację lub do teatru oraz wysyła się bukiecik kwiatów z bilecikiem.
3) W Hiszpanii daje się kobietom sprzęt AGD (lodówki, pralki), zaś mężczyznom sprzęt elektroniczny.
4) W Tajlandii jest to ulubiony dzień zawierania małżeństw.
5) W Finlandii świętuje się dzień przyjaciół, w którym można okazać znajomym, jak są dla nas ważni.

dscf2865 dscf2877

Ten wpis został opublikowany dnia 14 Luty 2018 przez