Miesięczne archiwum: Listopad 2017

„Niepodległość”
Marcin Wolski
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły, jak co roku uczestniczyli w nietypowych obchodach patriotycznego święta. Zamiast stać na baczność – co nie jest ich mocną stroną, bawili się rywalizując ze sobą w różnych kategoriach. Rozwiązywali zagadki, łamigłówki, układali wiersze, szukali na mapie polskich miast, projektowali herb Soli – Kiczory... Bez zadęcia i sztywnej atmosfery. Na luzie, ale z szacunkiem. I tylko nauczyciele mieli strach w oczach – bo nie było pana Mirka - naczelnego historyka naszej małej społeczności. Na szczęście nie dali plamy!

dscf2865 dscf2877 dscf2862 dscf2845dscf2845dscf2845

Ten wpis został opublikowany dnia 11 listopada 2017 przez

PLUSZAKI JADĄ NA WYCIECZKĘ

(akcja charytatywna – Pluszaki dla Ukrainy)

Misie znowu zawitały do szkoły. Tym razem spakowane, zaopatrzone w daleką podróż (kanapki, ciepła herbata), ruszyły w podróż do Ukrainy. Ich misja to nieść uśmiech wszędzie, tam gdzie dzieci tego potrzebują. A któż jak nie one się do tego najlepiej nadają. Powodzenia pluszaki!

dscf2865 dscf2877 dscf2862

Ten wpis został opublikowany dnia 11 listopada 2017 przez

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24 listopada roku gościliśmy w naszej szkole Pana Krzysztofa Kozieła – szefa „smerfów” naszej gminy. Jednak niebieski kolor nawiązujący do tych bajkowych postaci to nie jedyna cecha charakterystyczna zawodu policjanta. „Smerfy” oprócz niebieskiego garnituru odznaczają się uczciwością, odwagą, charyzmą, błyskotliwością a także... umiejętnościami robienia niespodzianek, które sprawdzają się chociażby podczas „suszenia przez policjantów na drodze” ale i nie tylko. Ważniejsze są jednak inne niespodzianki, które służyć mają zatrzymywaniu groźnych przestępców, jednakże zaplanowanie takich akcji to prawdziwe wyzwanie. Jeżeli jakiś przestępca ma złe zamiary wobec dzieci to w pierwszej kolejności chce zdobyć ich zaufanie. Dlatego zaproszony gość pokreślił zagrożenia jakie mogą spotkać dzieci w kontaktach z obcymi, a także omówił sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach.
„Smerfy” jednak nie lubią się za bardzo wymądrzać, dużo bardziej lubią rozmawiać – szczególnie z dziećmi. Stąd też wywiązywała się na sali bardzo ciekawa dyskusja na temat bezpieczeństwa na drodze. Z kierowcami samochodów nie można bawić się w „chowanego” - (zwłaszcza w nocy) dlatego tak ważne jest noszenie odblasków, a paskowane zebry na drodze pomagają bezpiecznie przechodzić na jej drugą stronę, co podkreślały już same dzieci. Policjant dał także wskazówkę jak prosto można zostać bohaterem robiąc naprawdę niewiele. W sytuacjach zagrożenia wystarczy sięgnąć po telefon, zadzwonić pod odpowiedni numer alarmowy i opowiedzieć „co i gdzie” się stało. W ten sposób można pomóc złapać przestępców, uratować życie niejednej osobie i zakończyć naszą przygodę ze „smerfami” happy-endem.

dscf2865 dscf2877

Ten wpis został opublikowany dnia 24 listopada 2017 przez